EN

индустрија Вести

Дома>Вести>индустрија Вести

Цените на челикот во Кина паѓаат трет ден откако постигнаа рекорди

Време: 2021-05-17 Посети: 42

图片 1


Челичната арматура на берзата во Шангај, за испорака во октомври, падна за 2.8% на 5,599 јуани (869.75 долари) за метрички тон, што е споредено со рекордното затворање од 6,171 јуани минатата среда, 13.th Мај 2021.

 

Топло валани калеми што се користат во производствениот сектор паднаа за 4.4% до 5,992 јуани за метрички тон, за разлика од рекордното затворање од 6,683 јуани минатата среда.

 

Зголемените цени на челикот принудија некои градежни фирми и производители да го забават купувањето на метали. Зголемените цени на челикот сериозно ја нарушија профитабилноста на извозните бизниси бидејќи тие не можат да ги префрлат зголемените трошоци на своите клиенти со иста брзина како и зголемувањето на цените на суровините.  

 

Регулаторите во градовите Шангај и челичниот центар Тангшан во петокот, исто така, ги предупредија локалните фабрики за зголемување на цените, дослух или други неправилности што може да го нарушат пазарниот ред, што се очекува да помогне да се задржат капакот на цените.